Prírodný šampón pre psa

Prírodná kozmetika je dnes už našťastie bežne dostupná a má svojich priaznivcov. Ale čo naši domáci miláčikovia ? Ak používate prírodnú kozmetiku, určite viete o jej výhodách a preto ju doprajte aj svojmu psovi vo forme prírodného šampónu. Nie je to žiadna móda, ale nevyhnutnosť pre zdravie srsti a kože psa. Ak zatiaľ používate len bežnú kozmetiku, ale váš psík ma problém so srsťou, skúste prírodný šampón. Koža je pre imunitný systém psa dôležitá a musí dokonale spĺňať svoju ochrannú funkciu.

Prečo teda používať prírodné šampóny pre psov ?

Hlavný dôvod sú tenzidy. Tenzidy sú látky, ktoré majú čistiaci účinok. Odstraňujú zo srsti nečistoty, špinu a prach. Ale pozor! Existujú tenzidy syntetické a prírodné.

Syntetické tenzidy

Sú veľmi silné a spôsobujú silné odmastenie srsti, čo je pre psa veľmi nevhodné. Obnovenie prirodzenej mastnoti a ochranej vrstvi trvá dlho a po celý ten čas je srsť jemná, otvorená a poškodzuje sa. Tenzidy zároveň umožňujú vznik veľkej peny.

Pravidelné používanie šampónov so syntetickými tenzidmi môže viesť k suchej, šupinatej pokožke, prípadne v horšom prípade k ekzémom a podráždenej pokožke. Tie isté príznaky sa samozrejme objavujú u ľudí s citlivou pokožkou pri používaní bežnej kozmetiky.

Rastlinné tenzidy

Zdravou alternatívou syntetických tenzidov sú rastlinné tenzidy. Tie majú síce tiež čistiaci účinok, ale nie sú tak silné. K srsti sú oveľa jemnejšie a jej "zotavenie po kúpeli" je rýchlejšie. Srsť neodmasťujú tak silno a nedráždia. Prírodné šampóny pre psov obsahujú len rastlinné tenzidy. Nevytvárajú takú veľkú penu.

Konzervačné látky

Prírodné šampóny obsahujú ako konzervanty prírodné látky - sú to väčšinou súčasti éterických olejov, ktoré sú vhodné aj pre psov a majú aj primeranú koncentráciu.

Parfémy

Bežné šampóny sú často veľmi "voňavé". Pre psov až príliš.  Psy majú omnoho citlivejší čuch ako človek a pach silného syntetického parfému im nerobí dobre. Syntetické parfémy/vonné látky sú vlastne chemikálie úplne nevhodné pre organizmus, rovnako ľudský aj zvierací. Pes nepotrebuje voňať po syntetickom parfému. Mnohé z nich môžu byť spúšťačom alergií.

Prírodné šampóny pre psov voňajú tiež :-)

Prírodné šampóny obsahujú väčšinou éterické oleje vhodné pre psov a tie prípravku prepožičajú príjemnú vôňu, ktorá je čisto prírodná a nezaťažuje organizmus.  Okrem toho, éterické oleje majú antibakteriálny, dezinfekčný  a antiparazitný účinok. Najčastejšie sa používa tea tree olej, levanduľový olej, citrusové oleje a ďalšie.

Okrem toho môžu prírodné šampóny podľa typu obsahovať bylinné extrakty alebo rastlinné oleje na posilnenie a podporu vytvorenia ochrannej vrstvy kože a srsti.

Prírodné šampóny pre psov sú vhodné aj pre šteniatka, keďže neobsahujú žiadne umelé látky nevhodné pre organizmus. Majú priaznivé pH pre srsť a nevysušujú pokožku.

Veľmi vhodné sú pre psov, ktorí už majú nejaký problém so srsťou alebo kožou ako svrbenie, sčervenanie, podráždenie, ekzém...

Koža človeka aj psa je priepustná. Látky, ktoré sú na ňu nanesené sa čiastočne dostávajú do krvného obehu a tým do celého organizmu. Preto je výber zdravého šampónu tak dôležitý a netreba ho podceňovať. Extrémne priepustná je jemná pokožka šteniatok (podobne je to u malých detí).

Našťastie sú prírodné šampóny dostupné už aj pre psíkov a sú aj súčasťou ponuky eshopov zameraných na prírodnú kozmetiku.

Z našej ponuky odporúčame prírodné šampóny CD Vet.