Strach a úzkosť u psov

Strach a úzkosť sú najčastejšie psychické problémy u psov. Niektoré psy sú od narodenia viac bojazlivé ako iné. Niektorí pes je citlivý na hluk, iný sa bojí cudzích ľudí a ďalší trpí separačnou úzkosťou zo samoty. V takýchto prípadoch je výborným pomocníkom Bachova kvetová terapia.

Príčiny strachu a úzkosti sú rôzne:

Vrodená predispozícia

Každý pes je iný, tak ako my ľudia. Pes má pri narodení zakódované určité vlastnosti, ktoré sa počas jeho života prejavia viac alebo menej. To závisí od rôznych okolností, zážitkov, spôsobu výchovy a výcviku, rodiny...Správnym prístupom môžeme aj bojazlivému psíkovi pomôcť tak, aby sa cítili sebavedomejšie, dôveroval nám a krízové situácie zvládal s menším náporom na psychiku.

Zlý zážitok v štenacom období

Príčinou strachu môže byť negatívny zážitok počas prvého obdobia života. Aj napriek citlivému prístupu k šteniatkam sa môže stať, že sa šteňa niečoho zľakne a konkrétnu situáciu si spojí s niečim negatívnym. Budúci majitelia o tomto ani nemusia vedieť, len sa môžu domnievať, že psík mal nejaký negatívny zážitok. Traumy počas prvého obdobia života psa blokujú prirodzené správanie a môžu viesť k neprimeraným úzkostným reakciám.

Nevhodné zaobchádzanie

Nevhodné zaobchádzanie so psom v akomkoľvek veku zanechá na psovi hlboké stopy a býva veľmi ťažké znovu obnoviť jeho dôveru. Fyzické aj psychické násilie na psovi trvalo poškodzujú psychiku a takýto psík je často v trvalom stave úzkosti a strachu. Len veľmi citlivým prístupom sa dajú takéto škody napraviť.

Pes z útulku

Psi z útulku boli často vystavený náročným okolnostiam ako týranie, strata majiteľa alebo sa o ich minulosti nič nevie a jednoducho sa len tak potulovali. Fyzické aj psychické strádanie ich veľmi poznačí. Citlivou výchovou pozitívnymi metódami sa však aj v takýchto prípadoch dá opäť vybudovať taká dôvera, že psík bude opäť šťastný a sebavedomý.

Bachove kvetové esencie sú vo všetkých týchto prípadoch skvelým pomocníkom pri prekonávaní strachu a úzkosti. Nesmieme však zabúdať, že samé esencie problém psíka nevyriešia. Dôležitý je správny prístup majiteľa, snaha pochopiť psíkove správanie a hľadanie spôsobov ako mu pomôcť. Bachove esencie tento proces podporujú.

Rozdelenie Bachových esencií podľa typu strachu:

Prvá pomoc

Rescue pet Krízová esencia pre zvieratá - šok, panika, stres akútne

NIKDY psa netrestajte za to, že zo strachu reaguje nevhodným spôsobom na svoje okolie. Psy, ktorí prežívajú extrémny strach, môžu byť agresívni.

Pozitívne metódy odstraňovania psychických porúch.

Zvážte pomoc skúseného trénera psov s úzkostnými poruchami. Dôsledne však preverte postupy, aké používa. Niektoré klasické metódy používané privýcviku psov sú nátlakové a môžu stav len zhoršiť. Najvhodnejší je trénink pomocou pozitívneho podmieňovania s použitím klikra. Dnes už nie je problém nájsť výcviku školu pre psov, kde využívajú pozitívne metódy výcviku. Pri tomto type výcvik je pes vedný tak, aby pomocou pozitívnej motivácie postupne po malých krokoch menil pohľad na veci a situácie, ktorých sa bojí.

Zhruba po štyroch týždňoch užívania Bachových esencií  by ste mali vidieť zmeny v správaní psa. Pokiaľ sa stav nezlepšil, neváhajte návštíviť skúseného trénera.

Nezabudnite, že časté vystavovanie extrémnemu stresu môže mať negatívny vplyv na oslabené miesta v organizme. Snažte sa preto svojmu psovi pomôcť ako najlepšie viete.